KGPW pierwszej połowie 2014 r. nadzorem prewencyjnym może zostać objętych 40 osób, w tym Mariusz Trynkiewicz, które opuszczą zakłady karne; przygotowujemy się do podjęcia wszelkich, adekwatnych do zagrożeń działań - poinformował szef Policji nadinsp. Marek Działoszyński podczas konferencji prasowej.

 

W czwartek w KGP odbyła się pierwsza narada, powołanego 10 stycznia przez Komendanta Głównego Policji, zespołu koordynatorów wojewódzkich. Odpowiadają oni za działania policjantów wobec szczególnie niebezpiecznych skazanych, którzy w najbliższym czasie wyjdą na wolność. Wśród nich jest Mariusz Trynkiewicz, który w 1989 r. został skazany na karę śmierci - na mocy amnestii zamieniono mu karę na 25 lat więzienia. Mężczyzna w pierwszej połowie lutego opuszcza Zakład Karny w Rzeszowie.

"Zakładamy, że wymiar sprawiedliwości jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją. Gdyby jednak doszło do tego, że (Trynkiewicz) wyjdzie, to przygotowujemy się do tego, żeby podjąć wszelkie, adekwatne do zagrożeń działania policyjne zgodne z prawem" - powiedział szef Policji. "Mamy świadomość, że pewne kruczki proceduralne, które mogą być wykorzystane przy okazji niektórych osób, mówimy o panu Trynkiewiczu, mogą spowodować, że chwilowo wyjdzie on na wolność" - dodał.

W połowie grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Przepisy zostały ogłoszone w dzienniku ustaw 7 stycznia, mają wejść w życie 22 stycznia. Ustawa daje możliwość umieszczenia takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary, w specjalnym ośrodku lub oddania jej pod dozór policji.

Komendant główny poinformował, że policja przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. "Dla nas ta ustawa nie ma charakteru jednostkowego. Nie zajmujemy się tylko jednym przypadkiem pana Trynkiewicza. To nie tylko osoby, które mają zamienioną karę śmierci na 25 lat więzienia, ale to są także osoby, które popełniły różnego rodzaju przestępstwa" - powiedział komendant.

"Hipotetycznie mamy sytuację szczególną. Może się zdarzyć, że niektóre z osób, które powinny zostać objęte (nadzorem), bo taki wniosek w stosunku do nich sformułuje Służba Więzienna, z różnych względów, nie zostaną od razu objęci działaniem tej ustawy. W związku z tym musimy zabezpieczyć społeczeństwo i tę osobę" - powiedział szef Policji. Komendant główny nie ujawnił szczegółów, zastrzegając, że działania funkcjonariuszy mają charakter operacyjny. Zapewnił, że policja współpracuje też ze Służbą Więzienną; bada portrety psychologiczne groźnych przestępców wychodzących na wolność oraz analizuje, w jaki sposób zachowują się podczas pobytu w więzieniu.

Ustawa dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

 

Źródło: KGP

Komentarze   

#6 anka 2014-01-21 20:18
to co on zrobil jest niewybaczalne powinien zgnic w wiezieniu zabil bestjalsko
Cytować
#5 Ewa 2014-01-20 13:38
a ja tam bym go wypuściła miedzy ludzi...odpowie dnich :) i po kłopocie :)a tak będzie sobie leżał do góry kalafiorem w super warunkach...
Cytować
#4 zalesiaczka 2014-01-20 12:42
Paulino - tu nie chodzi o wychodzenie z terenu zakładu, a o ewentualne ucieczki, które się zdarzają nawet z zakładów karnych
Cytować
#3 paulina 2014-01-20 12:27
Ludzie to niedorzeczne co wy piszecie . Też mi się nie podoba że on tam trafi ale lepiej tam niż na wolność . tak mówicie jakby on będzie mógł wychodził sobie z zakładu w zalesiu kiedy by chciał. zastanówcie się czasem co piszecie
Cytować
#2 Ziomal 2014-01-20 12:05
Czy Rada Miejska jako nasz reprezentant zainteresowała się bezpieczeństwem mieszkańców - czy tylko głowę jej zajmują bieżące problemy p. burmistrza?
Cytować
#1 mądrej głowie dość 2014-01-20 11:54
Podobno prace ma nadzorować osobiście burmistrz Włodzimierz Śniecikowski wprawdzie nie jako urzędujący burmistrz ale......
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Logowanie

Reklamy

Ostatnie komentarze

 • Ten tego
  Te 482tys.,to sa pieniądze miasta Gostynina,parę lat wstecz,zdefraud owane.

  Czytaj więcej...

   
 • erka
  Nieważne jaka waluta, ważne co za to obywatel może nabyć.A tak nawiasem ,Polsce daleko do spełniena warunków ...

  Czytaj więcej...

   
 • erka
  Przeklęte od 2003 r termy.Jak p Majchrzak ma pomysł i forsę niech buduje.Miasto ma na głowie kanalizację ...

  Czytaj więcej...

   
 • dani
  lolek- chyba tam byłeś dość dawno za rządów socjalistów , ktorzy doprowadzi Węgry na skraj bankructwa.Praw ...

  Czytaj więcej...

   
 • pati
  Ale by Polacy zrobili wielkie OCZY gdyby zobaczyli pensyjkę w euro czyli 300-500.

  Czytaj więcej...

   
 • plock
  O jakich 16 milionach oni mówią? Mam wrażenie ze obecny skład um próbuje ciągnąć marazm poprzedniej ekipy.

  Czytaj więcej...

Reklamy

Pogoda

Pogoda Gostynin z serwisu

Gostynintv @ 2014

Wszelkie prawa zastrzeżone

stat4u